Liceul Tehnologic „Alexandru Macedonski” Melinesti

TELEFON / FAX: 0251 440 004
e-mail: contact@liceulmelinesti.ro; gsimelinesti@yahoo.com

Web site: www.liceulmelinesti.ro
„Omul poate deveni om numai prin educatie. El nu e nimic, decât ceea ce face educatia din el.”– Immanuel Kant

SIMULARE EXAMENE NATIONALE 2022

Primul lucru pe care este indicat sa-l cunoasteti este calendarul (aprobat prin ordinul de ministru nr. 3.054/2022).

Simulare Evaluare Nationala pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII)

• 4 aprilie 2022: Limba si literatura româna (proba scrisa)

• 5 aprilie 2022: Matematica (proba scrisa)

• 6 aprilie 2022: Limba si literatura materna (proba scrisa)

• 14 aprilie 2022: afisarea rezultatelor

Simulare examen national de bacalaureat (pentru elevii claselor a XII-a si a XIII-a seral/frecventa redusa)

• 28 martie 2022: Proba E) a) - proba scrisa - Limba si literatura româna

• 29 martie 2022: Proba E) c) - proba scrisa - proba obligatorie a profilului

• 30 martie 2022: Proba E) d) - proba scrisa - proba la alegere a profilului si specializarii

• 31 martie 2022: Proba E) b) - proba scrisa - Limba si literatura materna

• 14 aprilie 2022: Afisarea rezultatelor

Informatii organizatorice

1. Probele încep la ora 9:00, moment în care, în fiecare sala, vor fi distribuite subiectele. Accesul elevilor în sali este permis pâna la ora 8:30.
  2. Timpul destinat elaborarii unei lucrari scrise este de doua ore (pentru elevii de clasa a VIII-a), respectiv trei ore (pentru elevii din clasele a XI-a si a XII-a) - din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fiecarui elev.
  3. In procesul de organizare si desfasurare a simularii examenelor nationale vor fi respectate masurile sanitare de preventie anti-Covid 19 în vigoare.

Subiecte

Subiectele vor fi elaborate pe baza continuturilor si competentelor asociate acestora, conform programelor de examen pentru EN VIII si Bacalaureat (aprobate prin ordinul de ministru 3.237/05.02.2021).

• programe si continuturi exceptate pentru elevii claselor a VIII-a: detalii aici [fisier pdf]

• programe si continuturi exceptate pentru elevii claselor a XII-a si a XIII-a seral/frecventa redusa: detalii aici [fisier pdf].

Modele de subiecte

Evaluare Nationala (EN VIII)

Bacalaureat

Obiectivele simularii

• Familiarizarea elevilor cu rigorile unei examen real & optimizarea rezultatelor obtinute de catre elevii din învatamântul preuniversitar la finalul studiilor gimnaziale/liceale

IMPORTANT!

Rezultatele obtinute de elevi la simulare sunt analizate la nivelul fiecarei unitati de învatamânt în care acestea s-au desfasurat, prin discutii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, sedinte cu parintii, precum si la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptarii unor masuri pentru îmbunatatirea performantelor scolare.

Rezultatele obtinute la simulare nu se contesta si nu se trec în catalog. Totusi, în situatiile exceptionale în care se doreste consemnarea notelor în catalog, acest lucru se poate face în baza unei cereri scrise depuse de cei interesati.

Atasamente:

1. OME 3054_2022_simulare_Examene
2. Calendar simulare 2022
3. Anexa2_SimulareENVIII2022
4. Anexa3_SimulareBAC2022

© 2022 Liceul Tehnologic „Alexandru Macedonski" Melinesti ~ Toate drepturile rezervate ~ Site realizat de Prof. Dumitrascu Alina si Inf. Cristian Pîrvulescu

Adrese utile

www.liceulmelinesti.ro